МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

4 февруари 2020

4 февруари 2020

Куманово, 4 февруари 2020 (МИА) – Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“, наскоро ќе почне да функционира драмско студио за деца и младинци, информираа денеска надлежните од установата. Оттаму додаваат дека со децата и младинците на возраст од 13 до 19 години ќе работи режисер.

Скопје, 4 февруари 2020 (МИА) – Градоначаланикот на Општина Битола Наташа Петровска изврши увид на реализираните нови инфраструктурни зафати во основното училиште „Елпида Караманди“ кои се вршеа со директна финансиска поддршка на локалната самоуправа.

Крушево, 4 февруари 2020 (МИА) – Две фирми купија седум парцели- градежно земјиште на скијачките терени Станиќ во Крушево, а една парцела е продадена во крушевската индустриска зона „Опаленик“. Ова е епилогот од објавата на општина Крушево за оттуѓување на градежно земјиште.

Скопје, 4 февруари 2020 (МИА) – Министерството за економија вчера го објави јавниот повик за поддршка за занаетчиството, денеска за туризмот, а утре ќе биде објавен повикот за субвенции за печки на пелети, кои се предвидени во годишните програми, информира денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Кочани, 4 феврури 2020 (МИА) – Вработените во подружницата „Осогово“ на ЈП „Национални шуми“ во Кочани ги почнаа подготовките за пошумување на оголените површини на падините на Осоговските планини што настрадаа во минатогодишните пожари.

Гевгелија, 4 февруари 2020 (МИА) – Со 1,3 милиони денари буџетски средства, општина Гевгелија ќе ги подржи програмските активности, проекти и манифестации на невладините организации и месните заедници, одлучи Советот на последната седница.

Скопје, 4 февруари 2020 (МИА) – Субвенциите за оддржување на лозовите насади се веќе на сметките на лозарите, соопштија денеска од Неготино директорот на Платежната агенција, Николче Бабовски и шефот на Кабинет во Министерството за земјоделство, Никица Бачовски.

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close