МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

27 јануари 2020

27 јануари 2020

Крива Паланка, 27 јануари 2020 ( МИА) – Триесет членови на Извидничкиот одред „Наум Наумовски-Борче“ од Крива Паланка вчера спроведоа еднодневен извиднички хајк (обиколка) од центарот на Крива Паланка до туристичката атракција „Станечки водопади“ на Козја Река.

Скопје, 27 јануари 2020 (МИА) – Највисока снежна покривка од 10 сантиметри утрово е измерена на Попова Шапка и во Маврови Анови, а четири сантиметри се измерени во Лазарополе.

Температурите на воздухот утрово секаде во земјава се над нулата, 1 степен е измерен во Берово, 2 во Крушево, 3 во Струмица, Тетово и Крива Паланка, 4 во Скопје, Охрид, Битола, Куманово, 5 во Претор, Штип, 6 во Виница, 7 во Гевгелија и 9 во Демир Капија.

Струмица, 27 јануари 2020 (МИА) – Пожарот кој вчера избувна меѓу селата Банско и Габрово и зафати површина од еден хектaр целосно е изгаснат синоќа, информираат од Територијалната противпожарна единица на Струмица.

Пожарот избувнал вчера попладне и почнал да се шири во правец на Моноспитовското блато во линија од околу 200 метри.

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close