МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

12 декември 2019

12 декември 2019

Скопје, 12 декември 2019 (МИА) – Водостојот на Дојранското и Охридското Езеро е за еден сантиметар повисок од вчера, а нивото на Преспанското Езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Куманово, 12 декември 2019 (МИА) – Од кумановски „Водовод“ апелираа до граѓаните и правните субјекти да не фрлаат влажни марамчиња, пелени за еднократна употреба во канализацијата, бидејќи овие материи ја отежнуваат работата на пречистителната станица и ги зголемуваат трошоците за станицата која функционира во рамки на претпријатието.

Скопје, 12 декември 2019 (МИА) – Водостојот на Дојранското и Охридското Езеро е за еден сантиметар повисок од вчера, а нивото на Преспанското Езеро е непроменето во однос на вчерашниот ден, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Гевгелија, 12 декмври 2019 (МИА) – Во организација на Фондацијата за локален развој, вчера и денеска во Гевгелија се одржува меѓународна конференција во рамки на проектот „Акцелератор на знаења за мали и средни претпијатија“ кој финансиски е подржан од фондовите на ЕУ.

Куманово, 12 декември 2019 (МИА) – Општина Куманово продолжува со изградбата на улици и канализација во индустриската зона Речица. Во зоната претходно веќе беа изградени дел од пристапните улици. Владата пред една година одвои 20 милиони денари за инфраструктурно уредување на зоната.

Берово, 12 декември 2019 (МИА) – Јавното претпријатие за комунални работи „Услуга“ го зголемува опфатот за подигнување комунален отпад на подрачјето на општина Берово. Како што информираат од претпријатието, со поставување контејнери за отпад, за првпат во село Двориште ќе се вршат комунални услуги, а од општината очекуваат оваа активност да придонесе за почиста и поубава средина.

– Македонски ученици освоија сребрен и бронзен медал на 16. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (физика, хемија и биологија) што се одржа во Катар од 3 до 12 декември.

– Демографскиот проблем на Грција, потенцирам дека буквално, претставува национален проблем, истакна грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, говорејќи на конференција на „Економист“ на тема „Демографската криза во Грција“, јави дописничката на МИА од Атина.

– Уште еден земјотрес, со интензитет од 4,8 степени, го погоди утрово Крит, соопшти атинскиот Геолошки институт.

 

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close