МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

11:30/1 август 2019

11:30/1 август 2019

Берово, 1 август 2019 (МИА) – Депонијата за градежен отпад во близината на Берово, кај местото Црвен Брег, која во текот на вчерашното утро осамна со голема количина несовесно расфрлан отпад, е исчистена.

Кавадарци, 1 август 2019 (МИА) – Несовесен кавадарчанец со трактор го изорал патчето што води до пристаништето „Пумпи” на Тиквешко Езеро, реагираат тиквешани кои го користат тој дел за пристап до свои имоти крај езерото, во изјава за МИА.

Велес, 1 август 2019 (МИА) – Триесетгодишен скопјанец го изгуби животот во сообраќајна несреќа, која се случи синоќа на регионалниот пат Велес – Штип кај крстосницата за Ново Село. Несреќата се случила меѓу автобус марка МАН со кратовски регистарски ознаки, управуван од 37- годишниот М.К. од Куманово и товарно возило марка „Фолксваген Крафтер“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 30-годишниот С.Т. од Скопје, кој починал на лице место, соопштија утрово од СВР Велес.

Делчево, 1 август 2019 (МИА) – Иселениците од делчевско Габрово синоќа ја одржаа најавената хуманитарна забава која имаше за цел да се соберат средства за доизградба на внатрешниот дел на црквата „Свети великомаченик Димитриј“. Зора Димитровска, иселеник во Швајцарија, која е главниот иницијатор четири години по ред, да се одржуваат вакви хуманитарни средби, истакна дека средствата ќе бидат наменети за неколку фрески кои недостасуваат во црквата.

Битола, 1 август 2019 (МИА) – Александар Јаневски од Битола, актуелен претседател на Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македнија со седиште во Битола, избран е за нов претседател на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Македон“.

Back to top button
Close
Close