МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

20 јануари 2021

20 јануари 2021

Скопје – Изминатата недела со „пајак“ се отстранети 107 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „блокатор“ санкционирани се 102 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани, информираат од ЈП Паркинзи на Општина Центар.

Оттаму повикуваат на почитување на сообраќајните правила со цел одржување на ред и безбедност на улиците.

Скопје – Во текот на утрешниот ден во период од  07.30 до 15.30 часот без електрична енергија ќе останат објектите на ДУРА Аутомотив, Мурат Виринг Системс и Герешајмер лоцирани во ТИРЗ 2 – индустриска Зона Бунарџик, во општина Илинден.

Како што информираат од Центарот за управување со кризи без струја од 9 до 14 часот ќе бидат дел од корисниците од село Кучково – лоцирани во околината на Старо Буре, општина Ѓорче Петров и во периодот од 09 до 15 часот, корисниците од улиците 2, 4, 6 и 8 во село Долно Соње – корисницитe лоцирани спроти МОСТ маркет, општина Сопиште.

Скопје – Владини претставници, градоначалникот на Општина Карпош и директорот на Бирото за регионален развој денеска ќе го посетат манастирскиот комплекс Св. Пантелејмон каде во тек е реконструкцијата на главниот конак.
Според најавата, на настанот ќе присуствуваат вицепремиерот за борба против корупцијата, за одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, министрите за локална самоуправа и за култура, Горан Милевски и Ирена Стефоска, директорот на Бирото за регионален развој Рамиз Реџепи и поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан.
Планирани се изјави на градоначалникот Богоев и на министрите за култура и за локална самоуправа.

Скопје – Прекин во водоснабдувањето денеска од 9 часот ќе имаат дел од корисниците на улицата „Московска“, згради број 5, 7, 9, 11 и пазарот во Тафталиџе.

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради санирање уличен дефект на улицата „Лондонска“ без број. Корисниците ќе бидат без вода се до санирање на дефектот.

 

Back to top button
Close
Close