МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

1 април 2020

1 април 2020

Скопје, 1 април 2020 (МИА) – Сообраќајот за тешки тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар е нормализиран, информираат од АМСМ.

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила поради интензивни врнежи од снег, утрово во 10:45 часот е воведена на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека, а од шест часот и на планинскиот премин Стража.

Гостивар, 1 април 2020 (МИА) – Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари со соработниците синоќа направи обиколка на пункотвите што го контролираат движењето по 21 часот. Од полицајците побара доследно да ги спроведуваат мерките за спречување ширење на коронавирусот.

Градоначалникот во средбите на полицијаците кои од минатата недела дежураат на осум контролни пунктови им искажа благодарност за посветеноста и совесното извршување на обврските во време на пандемија.

Скопје 1 април 2020 (МИА) – Општина Центар согласно Законот за енергетика и Законот за јавни набавки, објави оглас за јавна набавка на електрична енергија преку Електронскиот систем за јавни набавки, во форма на групна набавка на електрична енергија за потребите на општината. Во групната набавка спаѓа потрошувачката на електрична енергија на уличното осветлување во надлежност на општината, основните училишта, детските градинки и ЈП Паркинзи на Општина Центар – Скопје.

 

Back to top button
Close
Close