МИА Општински пулПакети

МИА Општински пул

18 септември 2020

18 септември 2020

Битола, 18 септември 2020 (МИА) – Со музичко-актерскиот перформанс „Патеки“ кој ќе се одигра во амфитеатарот на Хераклеа Линкестис, вечер во Битола почнува 12. издание на фестивалот „Музика од светот“.

Пред публиката во Битола ќе настапат солистите Наде Талевска, Бојан Стојков, Ирена Димовска и Тамара Стојковска, а ќе ги придружуваат членовите на битолскиот Камерен оркестар. Специјален гостин на вечерта е Дарко Нешовски кој настапува во Операта во Малме, Шведска.

Кавадарци, 18 септември 2020 (МИА) – Здружението „Напредни лозари” бара итно донесување на закон за лозарство и грозје, со цел лозарите да се заштитат од, како што велат, грабежот што врз нив го вршат одредени преработувачки капацитети.

Ова е само еден од заклучоците донесени на синоќешниот состанок на регионалното здружение, кои се доставени до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, до градоначалници, пратеници и други субјекти.

Кавадарци, септември 2020 (МИА) – И покрај проблемите со Ковид-19 и лоши временски услови, од „Бор“ Кавадарци најавуваат навремена испорака на огревните дрва. Оваа нивна изјава за МИА доаѓа по реакциите на одделни тиквешани, дека подружницата на ,,Национални шуми“, од Кавадарци, се уште им го нема испорачано огревното дрво за грејната сезона што претстои, иако дрвата за огрев им биле платени уште пред четири-пет месеци.

-Во паника сме бидејќи зимата е на прагот што се вели, а ние се уште ги немаме добиено огревните дрва кои уредно си ги плативме. Никој не знае точно какво ќе биде времето во наредниот период. Ако есента помине со дождови и кал, стравуваме да не бидат тешко проодни шумските патишта. А ако проодноста биде доведена во прашање, под знак прашалник ќе се доведе и нашето греење за зимата што доаѓа, револтиран беше тој.

Струмица, 18 септември 2020 (МИА) – Зголемениот број заразени од Ковид-19 ги наполни сместувачките капацитети во струмичката болница, информира директорот д-р Наќе Гогов.

Според него, Инфективното одделение е веќе полно и таму се лекуваат 15 пациенти со полесна клиничка слика, додека тие со потешка се пренесуваат во Скопје.

 

 

Back to top button
Close
Close