СветСвет.Портал

МИА Најави – Свет

6 август 2020

6 август 2020 

Хирошима –  75 години од американските напади со атомска бомба врз јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година, кога загинаа повеќе од 210.000 луѓе.

Женева – Онлајн прес-конференција на претставници на Светската здравствена организација за пандемијата.

Аспен – Говор на шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, на Форумот за безбедност во Аспен.

Мелбурн – Затворање на сите „небитни компании“ заради борба против епидемијата.

Минск – Голем митинг на опозицијата во Белорусија.

Детроит – „Кадилак“ го претставува „Лирик“, својот прв електричен автомобил.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close