СветСвет.Портал

МИА Најави – Свет

14 јули 2020

14 јули 2020

Париз – Протести на францускиот здравствен персонал на повик на синдикатите.

Париз – Одбележување на националниот празник на Франција – Денот на падот на Бастилја, пресвртна точка на Француската револуција. Поради епидемијата, наместо вообичаената воена парада низ улиците на Париз, ќе се одржи скромна церемонија на која ќе зборува претседателот Емануел Макрон.

Берлин – Прес-конференција на премиерите на Германија и Шпанија Ангела Меркел и Педро Санчез.

Варшава – Почнува министерски состанок за слобода на религија организиран од Полска и САД, што ќе трае до 16 јули.

Back to top button
Close
Close