Најава на настани

МИА Најави-свет

Заедничка прес-конференција на германската канцеларка Ангела Меркел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен по видео-состанокот за почетокот на германското претседателство со Европската унија.

1 Јули 2020

Берлин – Заедничка прес-конференција на германската канцеларка Ангела Меркел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен по видео-состанокот за почетокот на германското претседателство со Европската унија.

Брисел – Евростат ќе објави податоци за невработеноста во еврозоната во мај.

Анкара – Највисокиот управен суд на Турција ќе донесе пресуда за статусот на Аја Софија во Истанбул која беше византиска црква, па џамија, и сега е музеј.

Каракас – Истекува рокот кој претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му го даде на амбасадорот на ЕУ да ја напушти земјата.

Анкара – Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ќе отпатува во еднодневна работна посета на Катар,

 

Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close