Најава на настани

МИА Најави – свет

Јалта - Одбележување на 75 година од Кримската конференција, на која Јосиф Сталин, Винстон Черчил и Френклин Рузвелт разговараа за судбината на Европа по Втората светска војна.

4 февруари 2020

– Меѓународен ден на борба против ракот

Јалта – Одбележување на 75 година од Кримската конференција, на која Јосиф Сталин, Винстон Черчил и Френклин Рузвелт разговараа за судбината на Европа по Втората светска војна.

Киев – Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите Арлем Дезир ќе престојува во Украина до 7 февруари.

Краков – Францускиот претседател Емануел Макрон во посета на Полска.

Вашингтон – Американскиот претседател Доналд Трамп во Конгресот ќе одржи говор за состојбата на нацијата.

Њујорк – Годишно обраќање до новинарите на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

 

Back to top button
Close
Close