Најава на настани

МИА Најави – свет

Лондон - Говор на британскиот премиер Борис Џонсон за иднината на Велика Британија по Брегзит.

3 февруари 2020

Лондон – Говор на британскиот премиер Борис Џонсон за иднината на Велика Британија по Брегзит.

Брисел – Европскиот преговарач Мишел Барние ќе ги претстави на прес-конференција насоките на преговорите со Велика Британија за односите со ЕУ по Брегзит.

Женева – Обраќање на директорот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебреисус.

Берлин – Состанок на канцеларите на Австрија и на Германија, Себастијан Курц и Ангела Меркел.

Варшава – Францускиот претседател Емануел Макрон во посета на Полска.

Рим – Средба на италијанскиот премиер Џузепе Конте со унгарскиот колега Виктор Орбан.

Киев – Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во посета на Украина.

Техеран – Шефот на европската дипломатија Жосеп Борел во дводневна посета на Иран.

Ташкент – Американскиот државен секретар Мајк Помпео во посета на Узбекистан.

Брисел – Белгискиот суд ќе ги разгледа налозите за апсење на четворица поранешни каталонски официјални претставници, меѓу кои и на поранешниот лидер на шпанската покраина Карлес Пуџдемон.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close