Најава на настаниСервисни информации

МИА Најави – МКД (ДПЛ)

Скопје, 23 јули 2019 

Скопје, 23 јули 2019  

Скопје – Седница на Собранието на Република Северна Македонија. (Сала „Македонија“/11:00)

Скопје – Новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Бернс на средба со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери.(Кабинет на претседателот на Собранието/9:30)

Скопје – Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери ќе одржи неформална средба со претставници на медиумите. (Сала на Уставна комисија/10:00)

Скопје – Пратеникот во Парламентот на Босна и Херцеговина, Ирфан Ченгич на средба со пратеникот на Собанието на Република Северна Македонија, Зеќир Рaмчиловиќ.(Кабинет321/9:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. (сала 4/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство. (сала 10/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за надворешна политика. (сала 10/10:30)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за економски прашања. (сала 4/10:30)

Скопје – Седници на собраниската Законодавно-правна комисија. (сала 10/10:45)

Скопје – Владата на Република Северна Македонија ќе ја одржи 146. седница. (12:00)

Охрид – Заменик-претседателот на Владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Република Бугарија, Красимир Каракачанов ќе потпишат протокол за соработкиа во областа на борбата против трговијата со луѓе. (премиерска вила/10:30)

Скопје – Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи тематски брифинг со медиуми во врска со дисперзијата на Центарот за зависници во Кисела Вода. (Министерство за здравство/9:00)

Скопје – Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се сретне со директорите и вработените во детските градинки. (Клуб на пратениците/10:00)

Скопје – Градоначалниците  на Град Скопје и на Општина Центар, Петре Шилегов и Саша Богдановиќ ќе одржат прес-конференција по повод спроведување на акција за ослободување на дрвјата од нестручно извршување на градежни работи. (на крстосницата помеѓу ул .„Орце Николов“ и ул. „Наум Наумовски Борче“ во Дебар Маало/12:30)

Скопје – Прес-конференција на Независниот синдикат на полицијата (НСП). (Простории на НСП, ГТЦ – втори кат/12:00)

Скопје – Во рамки на „Скопско лето 2019“ ќе биде отворена изложбата „Цртеж – експериментален цртеж“. (НЛБ Галерија/20:30)

Скопје – На првото издание на Кино на трева,  во склоп на Програмата на настанот „МКЦ за Скопје“ ќе биде прикажан филмот COLD WAR во режија на Pawel Pawlikowski. (парк на МКЦ/21:00)

 

_________________________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини**

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close