Најава на настани

МИА Најави МКД (ДПЛ)

9 март 2020

9 март 2020

Скопје – Министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн во посета на Северна Македонија:

– Пристигнување во Министерството за надворешни работи (09:50) 

– Тет-а-тет средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров (09:55 – 10:05) 

– Прес – конференција на Димитров и Аселборн (МНР /10:10 – 10:30)

– Средба со претседателот Стево Пендаровски (Вила Водно /10:35, сниматели и фоторепортери да пристигнат во 10:10)

Скопје – Втор ден од тинк тенк форумот во рамки на заедничкото претседателство со Берлинскиот процес за 2020 година на Бугарија и Северна Македонија: панел дикусии за миграција, (09:15 до 10:30), за безбедност и хибирдни закани (10:40-11:55) за владеење на правото (12:55-14:10), за иднинатата на Европа (14:20 -15:35) и завршна сесија со заклучоци кои ќе ги претстават министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија Никола Димиров и Екатерина Захариева (15:35-16:20)(х. Хилтон.)

Скопје – Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче. (Медија центар на Владата/11:30)

Скопје – Прес-конференција на Конфедерација на слободни синдикати. (простории на СОНК на ул.„Маџир Маало“ бр.36 /11:00)

Скопје – Отворање на меѓународниот натпревар по роботика и вештачка интелигенција РОБОМАК. (Амфитеатар на Факултетот за електротехника и информациски технологии /11:00)

Скопје – Прес – конференција на Стопанската комора на Македонија на тема „Зајакнување на регионалната економска соработка преку активностите на Коморскиот инвестициски форум“, а на која ќе присуствува Сафет Ѓергалиу, генерален секретар на Коморскиот инвестициски форум. (простории на Стопанската комора, сала 1 на петти кат/11:00)

Скопје –  Изјава за медиуми на портпаролот и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов. (пред седиште  на СДСМ/11:00)

Скопје – Единствена Македонија и Родољубната организација Тврдокорни ќе потпишат меморандум за соработка за изборите на 12 април. (седиште на Единствена Македонија, ул. Даме Груев бр.10/13:30)

Скопје –  Прес-конференција на политичката партија „Твоја”. (Јавна соба/12:00)

Скопје – Прес-конференција на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. (Град Скопје, сала за состаноци/12:00)

Скопје – Почнува манифестацијата „Вистинска грижа за жените, еден поинаков 8-ми Март“, во организација на Општината Бутел. (административна зграда на општината /08:00)

Скопје – Канадскиот уметник и графичар Ги Ланжевин ќе одржи предавање во пресрет на отворањето на неговата изложба на графики во Чифте Амам. (Оддел за графика во Сули ан/ 10:00)

__________________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Back to top button
Close
Close