Најава на настани

МИА Најави МКД

1 јули 2020 

1 јули 2020 

Скопје – Премиерот Оливер Спасовски ќе се обрати на почетокот на изградба на нов модерен логистички центар од компанијата „Дени Интернационал“. (Спроти компанијата „Дени Интернационал“, веднаш до автопатот во локалната економска зона „Илинден“/10:00) 

Скопје – Вицепремиерката за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска ќе изврши увид во тековни активности за реновирање во Драмскиот театар. (Драмски театар, општина Карпош/10:30, изјава за медиуми по извршениот увид)

Охрид – Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе ги посети припадниците на Армијата во Кампот за обука на вода. (11:00, пристигнување на медиумите  на влезот на Кампот за обука на вода кај „Билјанини извори“/10:45, изјава за медиуми по посетата)

Скопје – Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска ќе одржи прес конференција по повод „Една година МојДДВ со граѓаните. (Двор на Генералната дирекција – Скопје, ул. „Кузман Јосифовски Питу“ бр1 /10:00)

Скопје – Сојузот на стопански комори на Македонија ќе одржи прес-конференција. (Пред ССК/10:30)

Скопје – Изјава на Фросина Ременски. (Пред зградата на Основното Јавно Обвинителство на Кеј Димитар Влахов/9:15)

 

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Пласница/Македонски Брод/Кичево/ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во посета на Пласница (17:00), митинг во Македонски Брод (18:30) и посета на Кичево (20:30)

-Носител на ИЕ 1 на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во 13:00 часот ќе оствари средба и прошетка преку плоштад Македонија, Камен Мост со кандидатот за пратеник од ИЕ 2 Рашела Мизрахи, каде што е прeдвидено да биде дадена изјава (пред Музеј на Македонската борба/ 13:15 часот)

-Носител на ИЕ 3, Игор Јанушев на средба со жители на Општина Чашка во 21 часот.

-Носител на ИЕ 4, Александар Николоски на средба со жители на Општина Радовиш, Ораовица во 19:30 часот.

– Носител на ИЕ 6, Дафина Стојаноска, во 11:30 часот во Тетово на средба со Здружение на лица со инвалидитет, локација во близина на ресторан Принц, изјава за медиуми по завршување на настанот во 12:00 часот. Во 19:00 часот е предвидена изјава за медиуми заедно со коалицискиот партнер Фуркан Чако, локација Тетовчанка.

Тетово – Интегра ќе ги претстави кандидатите за ИЕ 6, носителката на листата за ИЕ 6 д-р Виолета Србиноска и ќе ја промовира Платформата. (Два Бреста/19:00)

Скопје – Прес-конференција на политичката платформа Македонски концепт на тема „Екологија и заштита на животна средина“. (Бензинска станица Црна Река – Петрол во Општина Илинден – Марино/10:00)

Тетово – Претседателот на ДПА Мендух Тачи ќе се сретне со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Република Северна Македонија Клеменс Која. (Седиште на ДПА/10:00)

Скопје – Прес конференцијата на коалицијата „Сега е време“. (Плоштад „Скендербег“/12.30)

Скопје – Изјава за медиуми на Бујар Османи од ДУИ. (Плоштад „Скендербег“/11:00)

_____________________________________________________

*МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Back to top button
Close
Close