Најава на настани

МИА Најави МКД

16 септември 2021

МИА Најави МКД

16 септември 2021 

Скопје – Седница на собраниската Комисија за економски прашања. (сала „Борис Трајковски“/ 10:30)

Скопје – Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (Сала 6/ 11:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за образование, наука и спорт. (сала „Борис Трајковски“/ 14:00)

Скопје – Премиерот Зоран Заев, првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, министрите за финансии Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалниците на Скопје Петре Шилегов и на Сарај Блерим Беџети ќе ја посетат фабриката од индустриска дејност „One cable“. (индустриска зона „Сарај“/ 09:00)

Скопје – Заедничка седница на владите на Република Северна Македонија и Република Косово.

Скопје – Институтот за човекови права организира завршна конференција „Уставниот суд на Република Северна Македонија: искуства и перспективи“. (х. „Хилтон“/ 11:00, изјави од говорниците може да се земат половина час пред почетокот на настанот)

Скопје – Четириесетта сесија на Клубот на истражувачите на Народната банка. (преку видеоконференциска врска/ 14:00)

Скопје – Јавна дебата посветена на зајакнување на механизмите за соработка меѓу организациите на лицата со попреченост, новинарите и надлежните институции во организација на  Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Националниот совет на инвалидски организации на Македонија (НСИОМ). (х. „Александар Палас“, отворен дел кај тениските терени/ 10:00 – 13:30)

Скопје – Црвен крст на град Скопје и Општинските организации на Црвен крст на територија на град Скопје ќе го одбележат Светскиот ден на Првата помош – 11 Септември, под мотото „Биди херој во твоето училиште“. (во паркот „Жена борец“/ 11:00)

Скопје – Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов ќе се обрати на отворањето на Европската недела на мобилност 2021. (во Градскиот парк – кај Школка/ 12:00)

Гостивар – Форумот на жени на ДУИ, огранокот во Гостивар, организира панел дискусија на тема: „Не молчи. Стоп на насилството врз жените“. (Центар за култура/ 19:00)

Скопје – По повод одбележување на 30 години независност на државата ќе се одржи EXPO 30, настан во организација на Боттега Евенти и поддржан од страна на Владата на РС Македонија. (Музеј на современа уметност во надворешниот простор)

Скопје – Три децении фестивал „Оро без граници“. („Куршумли ан“)

Скопје – Изложба на слики и скулптури „Карантински Острови“ од Санда Миева. (ЈУ КИЦ – Скопје, Изложбен салон „Империјал 2/ 19:00)

__________________________________________________________________

МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close