Најава на настани

МИА Најави МКД (ДПЛ)

25 февруари 2020

25 февруари 2020

Скопје – Вицепремиерката Мила Царовска, заменик-министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар и дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, ќе ја посетат градинката „8 Март“ во Драчево. (10:00)

Скопје – Изјава за медиумите на министерот за здравство Венко Филипче. (хол на Министерство за здравство/10:30)

Скопје – Претседателот на Уставниот суд, Сали Мурати ќе одржи средба со Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Северна Македонија. (Уставен суд/13:00, сниматели и фоторепортери/12:45)

Валандово – Амбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер ќе има средба со градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов по што ќе го посетат средното училиште „Гоце Делчев“. (11:00)

Свети Николе – Амбасадорката на Швајцарија Сибил Сутер, постојаната претставничка на УНДП во С.Македонија, Нарине Сахакјан и градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велкоски ќе ја посетат општинската градинка „Рахилка Гонева“. (14:20)

Скопје – Градоначалниците на Град Скопје Петре Шилегов, на Општина Центар Саша Богдановиќ и на Општина Аеродром Златко Марин, ќе одржат прес-конференција. (кај поранешната дива депонија меѓу ул. „Венјамин Мачуковски“ и ул. „3та Македонска бригада’, во непосредна близина на надвозникот на железничката станица/12:00)  

Скопје – Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева  ќе се обратат по повод одбележувањето 76 години од смртта на Кузман Јосифовски-Питу. (Козле, пред спомен обележје на Кузман Јосифовски Питу/10:00)

Скопје – Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на „Еко логик“, Никола Нешкоски ќе присуствуваат на вело – настан за поголема употреба на велосипедите и ќе потпишат меморандум за соработка. (Карпош 4, ООУ „Петар Поп Арсов“, ул. „Трифун Бузев“ бр.2/12:30)

Скопје – Евротинк – Центар за Европски стратегии ќе ја презентира интернет страница – ресурсна платформа за пристапување на Република Северна Македонија кон ЕУ. (х.„Солун“/11:00)

Скопје – Прес-конференција на потпретседателката на НСДП Соња Мираковска. (простории на партијата,  ул. Димитрие Чуповски бр.2-1/6/13:15)

Скопје – Прес-конференција на ДУИ. (Чаир, седиште на ДУИ/11:00)

Тетово – Прес-конференција на Комисијата за култура на ДПА. (Седиште на ДПА/11:00)

Скопје – Промоција на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако. (МКЦ, кино Фросина/19:00)

———————————————————————————————————————————————–

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Back to top button
Close
Close