Најава на настани

МИА најави МКД (ДПЛ)

31 јануари 2020

31 јануари 2020

Скопје – Жан Моне дијалог 3. (Собрание на РСМ/13:40)

Скопје – Собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе ги одржи 55. и 56. седница. (Сала 4/11:00/11:30)

Скопје – Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (Сала 4/12:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за здравство. (Сала 6/12:00)

Скопје – Комисијата за образование, наука и спорт ќе одржи јавна расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за основање на Универзитет за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“. (Сала „Борис Трајковски“/11:00)

Куманово – Премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ќе го пуштат во употреба граничниот премин Белановце-Станчиќ. (месност Белановце/11:00, пристигнување на медиумите/10:40)

Скопје – Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска заедно со министрите за странски инвестиции Зорица Апостолска, Бардуљ Даути и Елвин Хасан, директорите на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Александар Младеновски, на Фондот за иновации Јован Деспотовски и на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот Арбен Вила, како претставници на други државни органи ќе одржат работна средба со претставници на компании членки на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија. (изјави за медиуми – 11:00/Стопанска комора -сала 4/5 кат)

Скопје – Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски ќе присуствува на настан со кој ќе се означи почетокот на реконструкција и асфалтирање на локален пат кој ги поврзува скопските села Виниче и Страчинци. (Плато пред црквата св. Илија во село Виниче/11:00, изјави за медиуми/11:20)

Свети Николе – Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе изврши увид на станбена зграда за социјално ранливи категории на граѓани. (Пред објектот на ул.„Питу Гули“ б-4, Лозов Расадник, изјави за медиуми/10:45)

Куманово – Министерот за образование и наука Арбер Адеми ќе присуствува на поставување камен темелник на нова училишта спортска сала. (Опае, Општина Липково, ОУ „7 ми Март“/14:30)

Скопје – Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини ќе одржи прес-конференција. (МЖСПП, кабинет на министерот/12:30)

Скопје – Седница на Економско-социјалниот совет (ЕСС). (Министерство за труд и социјална политика/11:00/изјави за медиуми 12:00) 

Скопје – Државната изборна комисија ќе одржи јавна седница на која ќе се разгледа барањето на дополнителниот заменик министер за финансии. (ДИК/14:00)

Скопје – Државната комисија за спречување на корупцијата ќе одржи прес-конференција во врска со Извештајот на индексот на перцепција на корупцијата за 2019 од Транспаренси интернешнл и претстојниот изборен период. (ДКСК/11:00)

БитолаПрес-конференција на Здружението „Зелена берза“ на тема „Европски перспективи на руралната жена, состојби и предизвици“ (Службени простории/ 12:00)

Скопје –  Градоначалниците на Скопје, Петре Шилегов и на Општина Карпош, Стефан Богоев ќе одржат прес-конференција по повод изградба на нов парк во Карпош 4.  (Сала за состаноци до кабинетот на градоначалникот/10:30)

Скопје – Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев ќе го посети ООУ „Аврам Писевски“ во Бардовци. (ул. „2“ бр.10, изјави за медиуми/11:30)

Куманово – Панел дискусија „Европските интеграции во Североисточниот плански перспекти: Рурален развој – урбани перспективи во организација на Европското движење во РСМ и граѓанските здруженија АЛДА-Скопје и ЗФР-Велес. (Општина Куманово, сала на совет/11:30)

Скопје – Настан „Билатерални канцеларии за младинска соработка помеѓу Северна Македониja и Грција“.(Кино Фросина МКЦ/10:30, изјави за медиуми 12:00)

Скопје – По повод јубилејот 160 години од раѓањето на А.П. Чехов, Рускиот центар при УКИМ организира трибина на тема „Малиот човек и современоста“. (Руски центар/19:00)

Скопје – Изведба на балетската претстава „Есмералда“. (Национална опера и балет/20:00)

________________________________________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close