Најава на настани

МИА Најави МКД

29 октомври 2020 

29 октомври 2020 

Скопје – Седница на Советот за безбедност. („Вила Водно“/11:00, изјава на Претседателот/12:15)

Скопје- Обраќање на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери на Работната средба за пратеници: Вовед во улога и функција на клуб за младински прашања и политики. (х. „Холидеј ин“/9:30)

Скопје – Седница на Собранието на Република Северна Македонија. (Голема сала/11:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за надворешна политика. (сала на Уставна комисија/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика. (сала 6/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за одбрана и безбедност. (сала „Борис Трајковски“/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (сала „Борис Трајковски“/11:00)

Приштина – Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски ќе присуствува во официјална посета на Република Косово и ќе оствари средба со министерот за инфраструктура на Република Косово, Арбан Абраши.

Скопје – Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија, Горан Милевски, министер за локална самоуправа и Петре Шилегов, претседател на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје официјално ќе го означат почетокот на повикот за предлог-проекти „ЕУ за општините“. (https://www.facebook.com/Prep4MSP /10:00)

Скопје –  Фондацијата Конрад Аденауер, Центарот за европски студии Вилфред Мартенс од Брисел и Институтот за општествени истражувања – МК 91 организираат конференција на тема: „Градење мостови за заедничка иднина: Западен Балкан на патот кон Европската Унија“. (Ragusa Rooftop, Катна гаража 26 Јули, на ул. „Св. Кирил и Методиј“ 1/116-3 /10:00)

Скопје – Работна средба на градоначалникот Борис Георгиевски и амбасадорот на НР Кина н.е. Џанг Ѕуо, на која ќе бидат донирани 310 смарт таблет уреди за учениците од основните училишта во општината од страна на НР Кина. (прес сала на Општина Гази Баба, барака 6 /10:00)

Скопје – По повод Светскиот месец за борба против ракот на дојка, Здружението за борба против рак „БОРКА – За секој нов ден“ ја организира XIII Национална конференција за рак на дојка, на тема: „Предизвици во третманот и лекувањето на ракот на дојка за време на КОВИД 19“. (онлајн на платформата ZOOM: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYrcOugrDouG9RSfZcnSgb4yf8pCAg7pscu?fbclid=IwAR1qv3NEr-kb89D5JWFiqHdbDUt5Wj3_a73KivqHtX1jrOk67FEKrzsjNXQ /18:00-20:00)

Скопје – Роденденска крводарителна акција по повод 44 години од постоењето на Општина Карпош, а во рамките на традиционалните „Денови на Општина Карпош“. (во спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“ / 9:00-16:00, изјава на градоначалникот Стефан Богоев/11:45)

Скопје – Во рамки на Деновите на медиумска писменост, Радио МОФ организира интерактивно предавање на тема: „Како да препознаеме лаги за Ковид-19 на Интернет?“. (на видео платформата ZOOM/14:00)

Скопје – Универзитет Американ Колеџ Скопје организира вебинар со студентите од Факултетот за политички науки на тема: „Предвидување на идниот претседател на САД“. (Webex линк:
https://uacs.webex.com/webappng/sites/uacs/meeting/download/e20d3d375fd142098f3e00393b0f5cba?siteurl=uacs&MTID=me125856832392cb15de2b05c0f8f0ede. /14:00)

Скопје – Во рамките на Деновите на медиумска писменост, проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Критинк“, спроведуван од „Метаморфозис“ и „Евротинк“, со поддршка на Европската Унија, организира јавна панел-дискусија на тема пристапи во борбата против борба против дезинформации, со посебен акцент на дезинформациите поврзани со пандемијата на ковид-19. (на платформата ZООM: https://techsoupglobal.zoom.us /j/96927394956?pwd=UVdHV0lLVzR6WG1uUzAwTDducHZMdz09  / 11:00)

Скопје – Музејот на современата уметност – Скопје во рамките на Интердисциплинарната програма започнува со онлајн предавања со наслов „Без/редие во светот на уметноста. (преку ZOOM, а линкови за следење на предавањата ќе бидат овозможени преку официјалната веб страница на музејот https://msu.mk/home/ и преку страницата на МСУ на фејсбук https://www.facebook.com/msuskopje/. /18:30)

Битола – БАС Институт за менаџмент – Битола организира прес-конференција за меѓународната научна конференција „Современите менаџерски предизвици и организациските науки“. (БАС  – Битола /11:00)

Скопје – Концерт со виртуозната виолинистка Алина Баева од Русија. (Филхармонија/ 20:00)

.Скопје – Промоција на „101 сонет од една чудна пролет“ од Владимир Мартиновски. (МКЦ /20:00)

Скопје – „Тремоло“ – 11 години „треперење“ на класичната гитара, настап на Мигел Трапага, од Шпанија.(https://www.tremolo.mk/en_GB/concerts-2020/  19:00)

__________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Back to top button
Close
Close