Најава на настани

МИА Најави МКД (ДПЛ)

21 септември 2020

21 септември 2020

Скопје – Седница на Собранието на Република Северна Македонија (Голема сала/12:00)

Скопје – Средба со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери со шефот на Делегацијата на ЕУ Давид Геер. (Стар кабинет 15:00)

Скопје – Претседателот Пендаровски ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Словенија и на ЕУ

 11:00 часот – предавање на акредитивните писма од страна на Милан Предан, новоименуван амбасадор на Република Словенија во Република Северна Македонија (сниматели и фоторепортери во Вила Водно во 10:30)

– 12:00 часот – предавање на акредитивните писма од страна на Дејвид Гер, новоименуван амбасадор на Европската Унија во Република Северна Македонија (сниматели и фоторепортери во Вила Водно во 11:30)

Видео материјал и фотографии од предавањето на акредитивните писма ќе бидат дистрибуирани до медиумите од страна на прес службата на Кабинетот веднаш по завршувањето на настаните.

Скопје – Работна средба на министерот за надворешни работи, Бујар Османи и Генералниот секретар на Регионален совет за соработка, Мајлинда Брегу. (МНР/10:30, изјави 11:15)

Скопје – Работен состанок на министерот за економија Крешник Бектеши со менаџментот на ТАВ Македонија.(Мин. за економија/11:00, изјави пред влезот на министерството/11:30)

Скопје – Работен состанок на директорот на Агенција за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со претставници на Министерството за внатрешни работи, Заедницата на единиците на локалната самоуправа – ЗЕЛС, Град Скопје, Општина Шуто Оризари и Коњичката федерација на Македонија.(Агенција за храна и ветеринарство/10:30, инсерти/11:15, изјави/11:30)

Скопје –  Прес-конференција на градоначалникот на Град Скопје  Петре Шилегов. (сала за состаноци до Кабинетот на Градоначалникот/11:00)

Скопје – Онлајн презентација на извештајот за ИКТ индустријата во организација на МАСИТ ( 10:00 – 12:00)

Скопје – Прес – конференции на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски и пратеникот Златко Пенков. (Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ/11:00)

Скопје – Јове Кекеновски како носителот на листа во ИЕ бр 2 од Коалицијата „Никогаш северна, само Македонија” ќе даде изјава за медиумите. (Пред зградата на Основното Јавно обвинителство-Скопје/11:00)

Скопје – Отворање на петтиот Меѓународен фимски фестивал за духовни и хумани вредности „БОГОРОДИЧЕН ПОКРОВ” (Кинотека на Р.С.Македонија-плато/19:00)

 _______________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Back to top button
Close
Close