Најава на настани

МИА Најави МКД (ДПЛ)

20 септември 2020

20 септември 2020

Скопје – Прес-конференција на министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. (Медиа центар на Влада/13:00)

Маврово – Вежба „Маврово 2020“ на Републичките сили за заштита и спасување и Тимовите за брз одговор при Дирекцијата за заштита и спасување. (Автокамп Маврово/12:00-13:30)

Скопје – Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања – Раст по седми пат се придружува на глобалната иницијатива за одбележување на Светскиот ден за подигнување на свесноста за раст кај децата под мотото: „Рано откриен нарушен раст = здравје за цел живот!!!. (плоштад „Македонија“, пред фонтаната Воинот на коњ/11:00)

Скопје – Во рамките на 19. издание на Фестивалот на европски филм – Cinedays ќе бидат прикажани филмовите „Лето“ (кино Градски парк / 20:30), „Летечкииот циркус“ и „ТМ’ (Парк Ибни Пајко / 20:00 и 22:00), „Пот“ и „Крајно изопачен“ (кино МКЦ Парк / 21:00 и 23:00), „Момчето фантом“, „Неверојатната приказна на џиновската крушка“ и „Пинокио“  (кино Кисела Вода/11:00, 13:00 и 19:00)

Скопје – Во рамки на шестото издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити ќе бидат прикажани филмовите „Го викав Морган“ и „Бил Фрисел – Портрет“, а помнеѓу филмовите со свој сет ќе настапи реномираниот гитарист Сашо Поповски со соло гитара.. (Кинотека/19:00)

Скопје – 13-ти ПАНФИЗ фестивал. (пред МНТ, платото на северозападната тераса/20:00)

Битола – Фестивал на „Музика од светот“, концерт на Владимир Четкар. (Завод и Музеј, пацио/19:30)

Скопје – Во рамки на одбележување на  Европска недела на мобилност ќе се одржи Вело Родео. (Градски парк, кај Школка/11:00-14:00)

Скопје – Меѓународен фолклорен фестивал за деца „Оро без граници 2020“. (на ФБ страната на ЈУ Детски културен центар Карпош и youtube каналот/12:00)

 _______________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close