БалканДописници Свет

Мијатовиќ: Бугарија да го спречи присилното иселување, да се справи со стигматизацијата и маргинализацијата на Ромите

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ бара од бугарските власти да спречат присилно иселување, да се справат со стигматизацијата и маргинализацијата на Ромите и да го подобрат нивниот пристап до соодветно домување, вклучувајќи ги и социјалните станови, јави дописникот на МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close