0_Maqedoni.Portal0_Web_AktualeBallkanBallkan.PortalKorrespondentë MKDMakedonija.SlajderPolitikë

Meta: Në Maqedoninë e Veriut ekziston klimë e sigurisë dhe demokracisë

Në Maqedoninë e Veriut zgjedhjet do të mbahen vetëm pas disa ditësh, por ekziston klimë e sigurisë dhe demokracisë,  e cila mbisundon falënderim i pjekurisë së lidershipit politik në tërësi,  por edhe funksionimi normal i institucioneve, vlerëson presidenti shqiptar Ilir Meta.

Tiranë, 9 korrik 2020 (MIA) – Në Maqedoninë e Veriut zgjedhjet do të mbahen vetëm pas disa ditësh, por ekziston klimë e sigurisë dhe demokracisë,  e cila mbisundon falënderim i pjekurisë së lidershipit politik në tërësi,  por edhe funksionimi normal i institucioneve, vlerëson presidenti shqiptar Ilir Meta.

Duke bërë krahasim  me gjendjen  në vendin e tij, ai shton se ” për fat të keq te ne,  edhe pse ende nuk ka datë për zgjedhje, megjithatë, ekziston  tension artificial i horizontit, si do të jenë zgjedhjet nesër”.

“Verbëria për mbajtjen apo marrjen me çdo çmim të pushtetit na ka bërë që të dukemi me fqinjin tonë lindor sikur u përkasim dy kontinenteve të largëta”, shton Meta në publikimin në Fejsbuk.

Sipas tij në Shqipëri rritet  pandemia  me Kovid-19, së bashku  me deficitin  dhe borxhin publik.

Potencon se nuk guxon të humbet asnjë minutë në plotësimin  e kushteve të rëndësishme  për fillimin e negociatave, me qëllim që Shqipëria, së bashku me fqinjët, që hapërojë drejt Bashkimit Evropian.

“Ballafaqimi me pandeminë  dhe plotësimin e kushteve duhet të jenë dy qëllime kryesore  për të gjithë. E para e mbron shëndetin dhe jetën e  çdo qytetari, ndërsa e dyta  e shpëton  të ardhmen evropiane të Shqipërisë për të cilën  të gjithë betohen  me fjalë dhe programe. Koha për vepra të mira është tani”, citon shefi i shtetit shqiptar Ilir Meta në publikimin në Fejsbuk. vt/sa/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close