0_Спорт.ПорталФудбал

Меси во нов конфликт со соиграчите

Следејќи ја веста за расправија меѓу Меси и друг од лидерите на Барса, Жерар Пике, сега Аргентинецот, исто така, „покажал со прст“ кон голманот Марк-Андре Тер Штеген на последната тренинг сесија пред синоќешниот пораз од Атлетик (Билбао) и елиминацијата од Кралскиот Куп (0: 1). Причината за спорот била борба за топка, во која Германецот се чини дејствувал поцврсто.

Барселона, 7 февруари 2020 (МИА) – Sвездата на Барселона, Лионел Меси веќе не може да ги задржи нервите и повторно го насочил својот гнев кон соиграч, пишува „Ел Паис“.

Следејќи ја веста за расправија меѓу Меси и друг од лидерите на Барса, Жерар Пике, сега Аргентинецот, исто така, „покажал со прст“ кон голманот Марк-Андре Тер Штеген на последната тренинг сесија пред синоќешниот пораз од Атлетик (Билбао) и елиминацијата од Кралскиот Куп (0: 1). Причината за спорот била борба за топка, во која Германецот се чини дејствувал поцврсто.

Проблемите во Барселона почнаа да излегуваат на виделина по разрешувањето на тренерот Ернесто Валверде, по што следат тврдењата на спортскиот директор Ерик Абидал дека на некои играчи не им се допаѓал стратегот и не давале се од себе на теренот, по што Меси упати тешки зборови кон шефот.

Аргентинецот очигледно е вознемирен поради неодамнешните неуспеси, откако има очајна потреба од партнер во нападот, откако неговиот добар пријател Луис Суарез е повреден.

Во Шпанија, во меѓувреме, започнаа да зборуваат за можноста Меси да замине на крајот на сезоната, а пред ѕвездата да се поврзе со заминувањето заради конфликти со раководството, но подоцна призна дека тој никогаш немал намера да си замине.

Таг
Back to top button
Close
Close