0_Спорт.ПорталФудбал

Меси стигна до 250 асистенции за Барселона

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси и во победата остварена синоќа проитв Атлетик Билбао (1:0) имаше значајна улога. Тој му асистираше на Хрватот Иван Ракитиќ во 71. минута при постигнувањето на единствениот гол на средбата.

Барселона, 24 јуни 2020 (МИА) – Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси и во победата остварена синоќа проитв Атлетик Билбао (1:0) имаше значајна улога. Тој му асистираше на Хрватот Иван Ракитиќ во 71. минута при постигнувањето на единствениот гол на средбата.

За Аргентинецот ова беше јубилејна 250-та асистенција.

Меси има:
177 асистенции во Ла Лига;
33 во Лигата на шампионите;
32 во Копа дел Реј;
5 во Суперкупот на Шпанија;
2 во Суперкупот на УЕФА;
1 во Светското клупско првенство. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close