0_Спорт.ПорталФудбал

Меси и Ди Марија се најкреативните играчи во Европа

Под чиста гол шанса се има предвид оној момент кога играчот, кој го добил додавањето, бил на еден удар од постигнување гол.

Барселона, 4 март 2020 (МИА) – Капитенот на Барселона, Лионел Меси продолжува да биде најкреативниот фудбалер во Европа, но има и пристојна конкуренција пред лицето на Анхел ди Марија (Париз Сен Жермен). Нова анкета на ЦИЕС Фудбалската опсервација одговара на прашањето кои се играчите кои создаваат најмногу голови за своите тимови во период од една, три и пет години. Анкетата на Институтот за статистика се заснова само на големите пет првенства.

Под чиста гол шанса се има предвид оној момент кога играчот, кој го добил додавањето, бил на еден удар од постигнување гол. Меси продолжи да води во рејтинзите во последните три и последните пет години, додека Ди Марија е на врвот во последните 12 месеци. Според „ОптаПро“, Аргентинецот продолжува да создава барем една голема шанса за останатите од Барселона. И во последните три години, фреквенцијата на неговото создавање се зголеми и веќе има една голема можност на секои 87, а не 90 минути.

Ова покажува дека иако тој веќе е исцрпен од толку многу натпревари на високо ниво, тој сепак е далеку од крајот на кариерата. На втората и третата позиција за различните анализирани периоди се Анхел Ди Марија (Париз Сен Жермен) и Кевин де Бруин (Манчестер Сити) за последните пет години, Томас Милер и Кевин де Бруин за последните три, и Томас Милер (Баерн Минхен) и Лионел Меси за минатата година.

Истите четири играчи кои ја окупираат ранг-листата се единствените што создаваат чисти голови за помалку од 90 минути. Далеку зад нив е Папу Гомез од Аталанта (Италија), кој дава чиста гол позиција на 114 минути.

Таг
Back to top button
Close
Close