0_Спорт.ПорталФудбал

Меси е првиот играч кој постигнал гол во Ла Лига 16 години по ред

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси го постигна единствениот гол на натпреварот против Гранада (1:0). Овој гол беше прв за Аргентинецот во Ла Лига во 2020 година. Така, Меси стана првиот играч кој постигнал погодок во првенството на Шпанија 16 години по ред.

Барселона, 20 јануари 2020 (МИА) – Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси го постигна единствениот гол на натпреварот против Гранада (1:0). Овој гол беше прв за Аргентинецот во Ла Лига во 2020 година. Така, Меси стана првиот играч кој постигнал погодок во првенството на Шпанија 16 години по ред.

Во најдобрите 5 лиги во Европа има само тројца играчи чија серија трае подолго: напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигнува гол 18 години по ред, фудбалерот на Верона, Џампаоло Пацини и напаѓачот на Бордо, Џими Бријанд – кои 17 последователни пгодини се запишаа во листата на стрелците. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close