Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Меркел во Бундестагот укажа на долготрајните тензии и опасноста од конфликт меѓу Турција и Грција

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска укажа на фактот дека долгогодишните тензии меѓу Турција и Грција, можат двете земји да ги доведат на работ на конфликт, и тоа на само два месеци откако веќе интервенираше во спречувањето на воената конфронтација меѓу двата соседа во Егејско море.

Back to top button
Close
Close