ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел: Реков дека нема да се мешам во изборот на наследник

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повтори дека нема да се меша во изборот на нејзин наследник на чело на Христијанско демократската партија (ЦДУ), откако Анегрет Крамп Каренбауер објави дека се повлекува од функцијата претседател на партијата.

Берлин, 19 февруари 2020 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повтори дека нема да се меша во изборот на нејзин наследник на чело на Христијанско демократската партија (ЦДУ), откако Анегрет Крамп Каренбауер објави дека се повлекува од функцијата претседател на партијата.

– Реков дека нема да се мешам во тоа кој ќе ја води ЦДУ во иднина или кој ќе биде кандидат за канцелар, рече Меркел.

Крамп Каренбауер минатата недела изјави дека се повлекува од функцијата претседател на партијата и се откажува од амбицијата да стане нов канцелар на Германија. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close