ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел: По завршувањето на мандатот не стојам на располагање за ниту една политичка функција

ерманската канцеларка Ангела Меркел демантираше дека планира да се кандидира за некоја од водечките позиции во Европската унија.

Берлин, 17 мај 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел демантираше дека планира да се кандидира за некоја од водечките позиции во Европската унија.

– По завршувањето на мандатот како канцелар во 2021 година не стојам на располагање за ниту една политичка функција, а тоа се однесува и на функциите во ЕУ, ја пренесуваат денеска германските медиуми изјавата на Меркел.

Таа појасни дека нејзината изјава за тоа дека и натаму сака да преземе одговорност за Европа е „погрешно сфатена“.

– Секако дека до крајот на својот мандат како канцеларка ќе сносам одговорност за судбината на ЕУ, појасни Меркел. ссм/

 

Таг
Back to top button
Close
Close