EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin. 

Berlin, 19 shtator 2020 (MIA) – Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.

Merkeli në drejtimin e saj videos nënkast javore tha se mësimdhënësit janë transferuar në mësim onlajn pas mbylljes së shkollave për shkak të pandemisë.

Merkeli tha se të gjitha shkollat duhet të kenë internet sa është e mundur më shpejt, dhe se mësimdhënësit duhet të kenë kompjuterë që mund të mbajnë mësimin digjital.

Nga fillimi i pandemisë, Gjermania ka regjistruar më shumë se 271.000 të infektuar me koronavirus, ndërsa pothuajse 9.500 persona kanë vdekur nga Kovid-19. ar/

Таг
Back to top button
Close
Close