ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел и Трамп разговараа за соработката во борбата против Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп денеска имаа телефонски разговор пти што се согласија да истражат можна соработка во борбата против пандемијата на коронавирусот, соопшти портпаролот на германската Влада.

Берлин, 27 март 2020 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп денеска имаа телефонски разговор пти што се согласија да истражат можна соработка во борбата против пандемијата на коронавирусот, соопшти портпаролот на германската Влада.

Меркел и Трамп се согласија да останат во близок контакт и да ги истражат можните начини на соработка, изјави портпаролот на германската Влада без да открие други детали. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close