БалканБалкан.Портал

Меркел и Макрон пристигнуваат во Истанбул на разговори за мигрантите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека лидерите на Германија и на Франција ќе допатуваат во Истанбул следната недела на преговори за миграциската криза, објавија денеска локалните медиуми.

Истанбул, 10 март 2020 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека лидерите на Германија и на Франција ќе допатуваат во Истанбул следната недела на преговори за миграциската криза, објавија денеска локалните медиуми.

– Следниот вторник ќе се состанеме во Истанбул со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, истакна Ердоган пред новинарите на враќање од Брисел. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close