ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Меркел: Европа во оваа ситуација мора да покаже единство

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го истакна значењето на единството на Европа во борбата против пандемијата на коронавирусот и најави дека целта на германското претседателство со ЕУ, од 1 јули, ќе биде да ја направи Европа поподготвена за 21-от век.

Берлин, 25 април 2020 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го истакна значењето на единството на Европа во борбата против пандемијата на коронавирусот и најави дека целта на германското претседателство со ЕУ, од 1 јули, ќе биде да ја направи Европа поподготвена за 21-от век.

– Во наредните недели и месеци мора да покажеме дека сме единствени, дека можеме да ги надминеме штетите, економските последици од оваа криза и дека можеме да постигнеме се со цел Европа да ја надмине оваа ситуација, рече германската канцеларка во неделната порака.

Таа истакна дека после кризата е потребна програма за раст, поради што Германија многу повеќе ќе се ангажира околу буџетот на ЕУ, отколку досега.

Меркел рече и дека во претстојното претседателство на Германија со ЕУ на дневен ред ќе биде климата, но и здравството.

– Целта е по завршувањето на германското претседателство да имаме Европа која ќе биде поподготвена за 21-от век отколку што е денес, порача таа. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close