ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел: Да се задржи обврската за носење заштитна маска

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска.

Берлин, 6 јули 2020 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска.

– Секаде, кадешто не е можно да се обезбеди задолжително растојание, маската е средство од кое не смее да се откажеме, изјави портпаролот на германската Влада, Штефен Сајбер.

Тој како пример ги наведе автобусите, метрото и продавниците. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close