0_Спорт.ПорталОстанато

Мерцедес потпиша петгодишен договор со „Инеос“

Британската хемиска компанија Инеос стана партнер на Формула 1 тимот Мерцедес. Договорот е дизајниран за пет години.

Лондон, 10 февруари 2020 (МИА) – Британската хемиска компанија Инеос стана партнер на Формула 1 тимот Мерцедес. Договорот е дизајниран за пет години.

Како што е соопштено од „Фајненшал тајмс“, спонзорскиот договор ќе му донесе на тимот 20 милиони фунти (26,4 милиони долари) годишно.

Претходно, Мерцедес потпиша договор за соработка помеѓу својот научен оддел и тимовите за велосипедизам и едриличари на „Инеос“.

Инеос го проширува своето присуство во спортот. Минатата година компанијата стана спонзор на фудбалските клубови Ница од Франција и Лозана од Швајцарија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close