0_Спорт.ПорталОстанато

Мерцедес ја освои 200. пол-позиција во историјата на Формула 1

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон пополаднево победи во квалификациите за Гран-прито во Шпанија. Ова е 200. пол позиција за болидите на Мерцедес во историјата на Формула 1.

Барселона, 15 август 2020 (МИА) – Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон пополаднево победи во квалификациите за Гран-прито во Шпанија. Ова е 200. пол позиција за болидите на Мерцедес во историјата на Формула 1.

Само моторите на Рено (213) и Ферари (229) имаат повеќе пол-позиции од Мерцедес.

За Хамилтон, пол-позицијата беше 93. Тој е со убедливо водство на листата. Мајкл Шумахер има 68 победи во квалификациите, Аиртон Сена има 65. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close