0_Спорт.ПорталФудбал

Менаџментот на Серија А бара промена на протоколот за продолжување на сезоната

Менаџментот во Серија А побара измени во протоколот за обновување на сезоната. Покрај малите појаснувања, се чини дека главниот проблем е точката според која, кога ќе се открие заразен фудбалер, целиот тим се испраќа во карантин две недели, а не само играчот, пренесува „Газета дело спорт“.

Рим, 17 мај 2020 (МИА) – Менаџментот во Серија А побара измени во протоколот за обновување на сезоната. Покрај малите појаснувања, се чини дека главниот проблем е точката според која, кога ќе се открие заразен фудбалер, целиот тим се испраќа во карантин две недели, а не само играчот, пренесува „Газета дело спорт“.

Според раководството на лигата, ако отстраните две екипи две недели, тогаш првенството нема да заврши не само до 2 август како што е планирано, туку може воопшто да не заврши.

Италијанскиот фудбалски сојуз, кој исто така бара јасно дефинирање на одговорноста на оние кои ќе предизвикаат можна инфекција на играчите, го поддржа ова барање. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close