0_Спорт.ПорталОстанатоРезултатиСпорт.Слајдер

Меклафлин постави светски рекорд на 400 метри со пречки на Олимпијадата во Токио

Американската атлетичарка Сидни Меклафлин го освои златниот медал на Олимпијадата во Токио на 400 метри со пречки. Таа патеката ја помина за 51,46 секунди. Ова е нов светски рекорд.

Токио, 4 август 2021 (МИА) – Американската атлетичарка Сидни Меклафлин го освои златниот медал на Олимпијадата во Токио на 400 метри со пречки. Таа патеката ја помина за 51,46 секунди. Ова е нов светски рекорд.

Претходниот светски рекорд исто така го држеше Меклафлин со време 51,90 секунди.

Сребрениот медал го освои друга Американка, Далиа Мухамед – 51,46.

На победничкиот подиум како третопласирана се најде Фемке Бол од Холандија со истрчани 52,03 секунди.

Вчера и на машката трка 400 метри со пречки, од страна на Норвежанецот Вархолм беше срушен светскиот рекорд. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close