Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Мекгинис е нова ирска еврокомесарка за финансиски услуги, Домбровскис ја презема трговијата

Извршниот потпретседател на Европската комисија, Валдис Домбровскис, ќе го преземе ресорот за трговија, изјави фон дер Лајен.

Брисел, 8 септември 2020 (МИА) – Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја номинираше Мерид Мекгинис од Ирска за нов еврокомесар за финансиски услуги.

-Извршниот потпретседател на Европската комисија, Валдис Домбровскис, ќе го преземе ресорот за трговија, изјави фон дер Лајен.

Промената во составот на Европската комисија уследи откако ирскиот комесар Фил Хоган мораше да поднесе оставка за кршење на мерките за борба против Ковид-19. сд/

Back to top button
Close
Close