0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderShoqëri

Me Kovid-19 sot 173 raste të reja, 15 të vdekur, 150 pacientë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.653 testime, ndërsa janë regjistruar 173 raste të reja me Kovid-19 në : Shkup-75, Kumanovë-9, Dibër-6, Shtip-8, Prilep-6, Tetovë-9, Strugë-14, Veles-3, Ohër-10, Kavadar-3, Gostivar-7, Gjevgjeli-2, Strumicë- 1, Krushevë-1, Koçan-4, Probishtip-1, Berovë-1, Vallandovë-1, Shën Nikollë-6, Kërçov-3, Resnjë-3. Kanë vdekur 15 persona, tetë nga Shkupi, dy pacientë nga Tetova, dy nga Struga, një pacient nga Ohri dhe dy nga Gostivari. Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 150 pacientë të rikuperuar nga: Shkupi-105, Kumanova-1, Shtipi-7, Tetova-12, Strugë-10, Veles-1, Ohër-4, Gostivar-1, Strumicë-1, Koçani-5, Probishtipi-1, Negotinë-2, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Shkup, 2 korrik 2020 (MIA) – Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 1.653 testime, ndërsa janë regjistruar 173 raste të reja me Kovid-19 në : Shkup-75, Kumanovë-9, Dibër-6, Shtip-8, Prilep-6, Tetovë-9, Strugë-14, Veles-3, Ohër-10, Kavadar-3, Gostivar-7, Gjevgjeli-2, Strumicë- 1, Krushevë-1, Koçan-4, Probishtip-1, Berovë-1, Vallandovë-1, Shën Nikollë-6, Kërçov-3, Resnjë-3. Kanë vdekur 15 persona, tetë nga Shkupi, dy pacientë nga Tetova, dy nga Struga, një pacient nga Ohri dhe dy nga Gostivari. Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 150 pacientë të rikuperuar nga: Shkupi-105, Kumanova-1, Shtipi-7, Tetova-12, Strugë-10, Veles-1, Ohër-4, Gostivar-1, Strumicë-1, Koçani-5, Probishtipi-1, Negotinë-2, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive dhe Gjendje Febrile kanë vdekur tre persona, në moshën 64, 73 dhe 80 vjet. Në SPQ “8 Shtatori” kanë vdekur nëntë persona, prej të cilëve dy në moshën prej 54 vjet, ndërsa të tjerët në moshën prej 60, 61, 75, 45, 74, 57 dhe 65 vjet.

Dy persona nga Shkupi dhe Gostivari kanë vdekur në shtëpi në moshë prej 65 dhe 82 vjet. Në spitalin e Strugës ka vdekur një paciente në moshën 67 vjeçare.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vendin tonë nga fillimi i epidemisë arrin 6.625, numri i pacientëve të shëruar është 2.748, ndërsa kanë vdekur 321, ndërsa aktualisht numri i rasteve aktive në vend arrin 3.556. Nga testimet e djeshme dy janë kontrolluese, shpërndarë nëpër qytete gjendja aktuale është si vijon:

• Shkup 3208, aktiv 2010
• Kumanovë 769, aktiv 219
• Dibër 102, 50 aktiv
• Shtip 355, aktiv 161
• Prilep 269, aktiv 43
• Tetovë 723, aktiv 389
• Strugë 242, aktiv 145
• Veles 189, aktiv 42
• Manastir 54, aktiv 20
• Ohër 180, aktiv 151
• Kavadar 21, aktiv 15
• Gostivar 129, aktiv 70
• Gjevgjeli 12, aktiv 5 (* 2 persona nga NJZ Gjevgjeli janë banorë të Bogdancit)
• Strumicë 16, aktiv 10
• Kriva Pallankë 15, aktiv 9
• Radovish 4,
• Krushevë 7, aktiv 4
• Koçan 73, aktiv 21
• Probishtip 20, aktiv 11
• Demir Hisar 2, aktiv 1
• Makedonski Brod 5, aktiv 3
• Pehçevë 6, aktiv 3
• Berovë 3, aktiv 1
• Vallandovë 7, aktiv 3
• Vinicë 3,
• Dellçevë 1,
• Kratovë 4, aktiv 1
• Shën Nikoll 36, aktiv 32
• Kërçovë 38, aktiv 32
• Resnjë 111, aktiv 97
• Negotinë 21, aktiv 8 (* 10 persona nga NJT Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Janë bërë 1653 testime dhe përmes: ISHP – 1.001, Avicena -101, Biotek – 105, ASHA – 112, Klinikën Zhan Mitrev – 138, Mjekësinë ligjore -6, Sistinë me metodën PCR – 161, QSHP Manastir – 29. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 63.383 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar gjashtë pacientë. Gjithsej 90 pacientë janë hospitalizuar prej të cilëve 44 janë në mbështetje oksigjeni, nuk ka pacientë në ventilim mekanik.

Në Spitalin Kozle janë hospitalizuar 26 pacientë të rritur pozitiv në Kovid-19 dhe gjashtë fëmijë pozitiv në virusin.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar shtatë pacientë të ri, gjithsej janë hospitalizuar 123 pacientë prej të cilëve në makinë respiratore janë tetë pacientë.

Në spitalin e Manastirit janë hospitalizuar 39, ndërsa spitalin e Shtipit janë hospitalizuar 36 pacientë. Në repartin infektiv të Tetovës, Ohrit, Velesit, Kumanovës, Prilepit dhe Gostivarit janë hospitalizuar 87 pacientë – pozitiv dhe të dyshuar në Kovid-19.

Raste aktive në komunën e Shkupit dje (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në dsitribuimin nëpër komunat në Shkup)

• Çair – 422
• Aerodrom – 154
• Butel – 162
• Gazi Babë – 177
• Qendër – 141
• Karposh – 160
• Saraj – 155
• Kisella Vodë – 114
• Gjorçe Petrov – 110
• Studeniçan – 110
• Shuto Orizar – 88
• Haraçinë – 51
• Ilinden – 32
• Petrovec – 17
• Çuçer Sandevë – 20
• Sopishte – 13
• Zelenikovë-4
• të huaj – 2. sn/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close