0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

МЦМС: Расте бројот на заинтересирани за вакцинирање

Половина од испитаниците целосно и донекаде имаат доверба во новите вакцини а, 49,1 отсто донекаде и целосно немаат доверба. Повеќе од половината, односно 56,4 проценти одговориле многу веројатно, односно веројатно е дека ќе се вакцинираат што претставува зголемување во однос на анкетата спроведена во декември 2020 година, кога 38,7 отсто од граѓаните рекле дека е многу веројатно или веројатно дека ќе се вакцинираат, покажува вториот дел од Истражувањето: „Ковид-19: една година стравови, очекувања и желби за враќање во „нормала“ спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close