BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Mbi 21 milion njerëz në botë të infektuar me Kovid-19

Uebfaqja e "Uorldmeter" njoftoi se 21.030.489 njerëz në botë janë të infektuar me koronavirusin e ri.

Gjenevë, 14 gusht 2020 (MIA) – Uebfaqja e “Uorldmeter” njoftoi se 21.030.489 njerëz në botë janë të infektuar me koronavirusin e ri.

Një milion njerëz janë infektuar në vetëm tre ditë, pasi numri prej njëzetë milion u regjistrua më 10 gusht.

Më shumë se 750.000 njerëz kanë vdekur dhe gati 14 milion janë shëruar që nga fillimi i pandemisë nga pasojat e Kovid-19. Aktualisht ka rreth 6,5 milion raste aktive dhe 64.000 të tjerë në gjendje kritike.

Më të goditur nga pandemia janë SHBA-ja, Brazili dhe India, të cilat numërojnë rastet në miliona, të ndjekur nga Rusia, Afrika e Jugut, Meksika dhe Peru. bs/fab

Таг
Back to top button
Close
Close