0_Магазин.ПорталЗанимливости

Маж осуден на 18 месеци затвор за уништување слика на Пикасо

Шакил Маси (20) неколкупати ја удрил сликата со катанец, а потоа ја симнал од ѕидот и ја фрлил на земја. Маси го признал делото.

Лондон, 26 август 2020 (МИА) – Во Велика Британија, еден човек вчера беше осуден на 18 месеци затвор поради уништување слика на Пабло Пикасо, вредна 20 милиони фунти, во уметничката галерија Тејт во Лондон.

Судот објави дека лани на 28 декември, Шакил Маси неколкупати ја удрил сликата со катанец, а потоа ја симнал од ѕидот и ја фрлил на земја. Маси (20) го признал делото.

Се работи за сликата под наслов „Биста на една жена“ од 1994 година.

При апсењето, Маси ѝ рекол на полицијата дека неговата акција е уметнички перформанс. За време на изрекувањето на казната, судијата неговите постапките ги оцени како – „обид да се добијат петте минути слава“.

Според стручњаците, поправката на сликата ќе трае 18 месеци и ќе чини 350.000 фунти.  си/паг/

Таг
Back to top button
Close
Close