0_Спорт.ПорталФудбал

Матеус: Баерн е фаворит, ова не е истиот Челзи како тој со Лампард, Дрогба, Тери и Балак

Поранешниот играч на Баерн, Лотар Матеус, верува дека германскиот клуб е голем фаворит во осминафиналната пресметка од Лигата на шампионите против Челзи.

Лондон, 24 февруари 2020 (МИА) – Поранешниот играч на Баерн, Лотар Матеус, верува дека германскиот клуб е голем фаворит во осминафиналната пресметка од Лигата на шампионите против Челзи.

– Баерн е јасен фаворит. Ова не е толку силен Челзи од минатото со играчи како Мајкл Балак, Џон Тери, Френк Лампард и Дидие Дрогба. Ова е многу млад тим кој претрпе измени. Затоа, претпоставувам дека Баерн ќе стигне во следната фаза, покажувајќи два одлични натпревари.
Во однос на квалитетот, Баерн е значително пред Челзи. Во Премиер лигата, „сините“ го заземаат само четвртото место, со повеќе од 30 бода заостанување зад „Ливерпул“. Повреден е и Нголо Канте. Во принцип, тимот веќе нема брилијантност како во старите времиња, истакна Матеус.

Челзи ќе биде домаќин на Баерн утре (25 февруари) со почеток во 21 часот. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close