СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Мас: Ситуацијата во Хонг Конг влијае врз кинеско-европските односи

Ситуацијата во Хонг Конг ќе влијае врз кинеско-европските односи, изјави денеска шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, откако Кина го изгласа и прогласи Законот за национална безбедност за Хонг Конг.

Берлин, 1 јули 2020 (МИА) – Ситуацијата во Хонг Конг ќе влијае врз кинеско-европските односи, изјави денеска шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, откако Кина го изгласа и прогласи Законот за национална безбедност за Хонг Конг.

– Тоа што се случува таму е крајно загрижувачко, затоа што веруваме дека автономијата на Хонг Конг постепено еродира, изјави Мес за германските медиуми.

Како што кажа, заради тоа ќе бидат погодени односите меѓу Кина и ЕУ. сд/

Back to top button
Close
Close