BallkanBallkan.PortalSvet.Slajder

Mas paralajmëroi se do t’i vizitojë Kosovën dhe Serbinë

Shefi i diplomacisë gjermane Hajko Mas sot vlerësoi se ka progres në vazhdimin e Dialogut Bullgari-Prishtinë dhe paralajmëroi se do ta vizitojë Kosovën dhe Serbinë.

Bruksel, 13 korrik 2020 (MIA) – Shefi i diplomacisë gjermane Hajko Mas sot vlerësoi se ka progres në vazhdimin e Dialogut Bullgari-Prishtinë dhe paralajmëroi se do ta vizitojë Kosovën dhe Serbinë.

“Është e qartë se duhet t’i vizitojë Kosovën dhe Serbinë dhe të dërgojë sinjal të fuqishëm se Dialogu për ne është prioritet”, deklaroi Mas, duke i prezantuar prioritetet e presidencës gjermane me Këshillin e Bashkimit Evropian para këshillit të jashtëm politik të Parlamentit Evropian në Bruksel.

Ai shtoi se deri para pak kohe në Berlin u takuan me përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për Dialog mes Beogradit-Prishtinës, Miroslav Lajçak, me ç’rast potencoi se Gjermania mbetet e përkushtuar në Dialogun dhe paralajmëroi angazhim të BE-së në negociata.

“Bëhet fjalë për vende që duan ardhmëri evropiane dhe nuk duam të lejojmë të ikin prej nesh, ndërsa e dimë se të tjerët kanë interes të ndikojnë ndaj këtij rajoni”, paralajmëron Mas.

Ai shtoi se krahas situatës së “vështirë dhe të ndërlikuar”, rajoni tani është prekur edhe nga vala e re e pandemisë me Kovid-19.

Mas potencoi se Gjermania do të bëjë përpjekje deri në fund të presidencës të saj me BE, deri në fund të vitit t’i hap negociatat inkuadruese me Maqedoninë e Veriut, por shfaqi dyshimin se e njëjta është e mundur edhe me Shqipërinë. sn/

Таг
Back to top button
Close
Close