EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Mas: BE-ja duhet të precizojë strategji ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian duhet të precizojë strategji të veten për ndërtimin e marrëdhënieve me Rusinë, pasi pa Moskën shumë çështje nuk mund të zgjidhen, deklaroi sot ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas në mbledhjen joformale të shefave të diplomacive të BE-së në Zagreb.

Zagreb, 5 mars 2020 (MIA) – Bashkimi Evropian duhet të precizojë strategji të veten për ndërtimin e marrëdhënieve me Rusinë, pasi pa Moskën shumë çështje nuk mund të zgjidhen, deklaroi sot ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas në mbledhjen joformale të shefave të diplomacive të BE-së në Zagreb.

“E dimë se përleshje serioze, si ai sirian, çështje të rëndësishme, si ndryshimet klimatike dhe çarmatimi, nuk mund të zgjidhen pa Rusinë. Për këtë shkak duhet të precizojmë strategji tonë ndaj Rusisë”, tha shefi i diplomacisë gjermane. bsh/

Таг
Back to top button
Close
Close