0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Манчестер Јунајтед повтори рекорд на Ливерпул во Премиер лигата

Со својот гол на стадионот „Тотенхем“, Манчестер Јунајтед успеа да постигне гол на сите 59 стадиони што некогаш биле домаќини на натпревар во Премиер лигата. Само Ливерпул има такво достигнување.

Лондон, 20 јуни 2020 (МИА) – Синоќа Манчестер Јунајтед постигна гол во мрежата на Тотенхем во ремито 1:1 во дербито од 30-то коло од Премиер лигата. Натпреварот беше на стадионот „Тотенхем“ во Лондон, а пенал на крајот им помогна на „црвените ѓаволи“ да освојат бод. Пеналот му беше доделен на Бруно Фернандеш.

Со својот гол на стадионот „Тотенхем“, Манчестер Јунајтед успеа да постигне гол на сите 59 стадиони што некогаш биле домаќини на натпревар во Премиер лигата. Само Ливерпул има такво достигнување.

„Црвените ѓаволи“ се борат за место во топ 4 на крајот на сезоната во Премиер лигата. По ждрепката во Лондон, тие се на петтото место со 46 бода. Тотенхем, кој има слична цел, е на осмото место во пласманот со 42 бода.

Таг
Back to top button
Close
Close