0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Манчестер јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Манчестер јунајтед вчеравечер загуби од Ливерпул во 34. коло од англискиот шампионат со 4:2. Екипата на Оле Гунар Солскјер оваа сезона досега прими 27 гола на домашен терен. Ова е најлош резултат на тимот во клупската историја.

Манчестер, 14 мај 2021 (МИА) – Манчестер јунајтед вчеравечер загуби од Ливерпул во 34. коло од англискиот шампионат со 4:2. Екипата на Оле Гунар Солскјер оваа сезона досега прими 27 гола на домашен терен. Ова е најлош резултат на тимот во клупската историја.

Претходниот негативен рекорд беше поставен во сезоната 1971/72, која Манчестер јунајтед прими 26 гола на домашен терен.

На две кола пред крајот на првенството, Јунајтед има 70 бода и се наоѓа на второто место на премиерлигашката табела. Лидер е Манчестер сити со 80 бода и натпревар помалку.

Во зоната која носи учество во Лигата на шампионите следната сезона, се наоѓаат и Лестер со 66 и Челзи со 64 бода. Шанси има и Ливерпул кој во моментов е петти со 60 бода, но и натпревар помалку од конкурентите за 4. место. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close